Rodzaje diet

Rozważania na temat tego, jaka dieta jest najlepsza i najzdrowsza, warto zacząć od zdefiniowania samego słowa „dieta”, którego znaczenie zostało w dzisiejszych czasach mocno wypaczone.

Słowo „dieta” pochodzi od greckiego słowa „diaita”, które oznacza po prostu „styl życia”. Jak zatem widać, pojęcie „dieta” używane jedynie w kontekście diety odchudzającej ma się nijak do pierwotnego znaczenia tego słowa.

Jednak dieta, niekoniecznie odchudzająca, jak najbardziej może mieć ścisły związek ze stylem życia, a doskonałym przykładem tego jest dieta wegetariańska, wegańska czy ketogenna. A co z dietą oczyszczającą? Czy słusznie nazywamy ją „dietą”?

Dieta oczyszczająca

W myśl podanej wcześniej definicji słowa dieta, dietę oczyszczającą trudno uznać za dietę jako taką. Głównym zadaniem diety oczyszczającej jest wspomożenie organizmu w procesie detoksyfikacji, czyli właśnie oczyszczenia się z toksyn. Dlatego dietę oczyszczającą lepiej nazywać właśnie detoksem lub jak w przypadku diety dr Dąbrowskiej ® – postem warzywno-owocowym. Okresowo stosowana dieta warzywno-owocowa ma wiele zalet. Pomaga oczyścić jelita, odmłodzić i odciążyć organizm oraz wspomóc procesy regeneracji komórek, a także, przy okazji, pozbyć się kilku kilogramów. Jej stosowanie nie jest jednak zalecane na dłuższą metę, ponieważ dieta, czy też raczej post, jest niskoenergetyczny, przez co odżywianie się w ten sposób przez dłużej niż sześć tygodni może prowadzić do poważnych niedoborów. Z drugiej jednak strony – osoby decydujące się na post dr Dąbrowskiej ®, po zakończeniu kuracji, często decydują się zmienić swój codzienny jadłospis i zmniejszają ilość spożywanych produktów pochodzenia zwierzęcego, a nawet przechodzą na wegetarianizm lub weganizm.

Dieta wegetariańska

W dużym uproszczeniu można napisać, że menu w diecie wegetariańskiej zakłada wykluczenie z codziennego jadłospisu mięsa. Jednak jest ogromna różnica pomiędzy wegetarianinem a osobą, która po prostu nie je mięsa. Zdrowa dieta wegetariańska powinna być odpowiednio zbilansowana – jak powszechnie wiadomo, człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy. Oprócz tego spora liczba wegetarian dba nie tylko o siebie, ale też planetę. Warto również wspomnieć, że samo niejedzenie mięsa nie oznacza, że dieta automatycznie staje się zdrowa czy odchudzająca. Rezygnacja z kotleta nie przyniesie nam zdrowotnych korzyści, jeśli zamiast niego do naszego żołądka trafi paczka ciastek.

Dieta wegańska i dieta owocowa

Osoby na diecie wegańskiej wykluczają ze swojego menu nie tylko mięso, ale również inne pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takie jak nabiał, jajka, a nawet miód. Oprócz tego weganizm pociąga za sobą pewien określony styl życia – weganie, oprócz wyrobów skórzanych, nie noszą również wełny i jedwabiu ani nie korzystają z przedmiotów i kosmetyków, do których wytworzenia użyto materiałów pochodzenia zwierzęcego. Dieta wegańska budzi wiele kontrowersji, jednak odpowiednio zbilansowana, może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie, a także pozwala odkryć nowe smaki. Z przepisów kuchni wegańskiej często korzystają osoby na co dzień jedzące mięso, które szukają urozmaicenia w swojej kuchni. Warto również wspomnieć, że dietę wegańską można podzielić na kilka rodzajów, a jednym z nich jest frutarianizm, czyli dieta owocowa. Frutarianie jedzą wyłącznie surowe owoce.

Dieta ketogenna

Modna ostatnimi czasy dieta ketogenna znacząco różni się od wyżej opisanych. Ten rodzaj diety zakłada jedzenie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że jadłospis osoby na diecie ketogennej, czy też ketogenicznej, obejmuje takie produkty, jak tłuste mięsa i ryby, pełnotłusty nabiał, jajka, nieskrobiowe warzywa. Takie menu może na pierwszy rzut oka nie kojarzyć się z optymalną dietą, ale wiele badań dowiodło, że dieta ketogenna faktycznie ma działanie zdrowotne i wspomaga leczenie takich chorób, jak cukrzyca typu II i I oraz schorzeń neurodegenarycyjnych, jak na przykład Alzheimer. Lepiej jednak nie stosować jej na własną rękę.

Zdrowa dieta niekoniecznie musi być odchudzająca

Zanim przetestujemy na sobie wszystkie nowinki żywieniowe, warto pamiętać, że zdrowa dieta to po prostu dieta odpowiednio zbilansowana, która dostarczy naszemu organizmowi witamin oraz innych składników odżywczych i mineralnych. Dlatego, zanim spróbujemy dokonać drastycznych zmian w naszym jadłospisie, wypróbujmy metodę małych kroków i postarajmy się zadbać o ilość i jakość tego, co codziennie ląduje na naszym talerzu.